Filozofia umysłu – jak świadomość spotyka materię

Filozofia umysłu – jak świadomość spotyka materię

Filozofia umysłu to dział filozofii zajmujący się naturą umysłu, świadomości oraz relacją między procesami psychicznymi a fizycznym ciałem, zwłaszcza mózgiem. Jej centralne pytania brzmią: Czym jest umysł? Jak powstaje świadomość? Czy myśli można sprowadzić do procesów biologicznych? Już w starożytności myśliciele, tacy jak Platon czy Arystoteles, rozważali naturę duszy i myślenia. Jednak prawdziwy rozwój tej…

Psychologia Adlera

Psychologia Adlera

Alfred Adler, austriacki lekarz i psycholog, był jednym z pionierów psychologii głębi oraz założycielem tzw. psychologii indywidualnej. W przeciwieństwie do Freuda, Adler koncentrował się nie na popędach seksualnych czy traumach z dzieciństwa, ale na społecznej naturze człowieka, jego celach i dążeniach. Podstawowym założeniem psychologii Adlera jest to, że człowiek od najmłodszych lat rozwija styl życia,…

Psychologia głęboka – w poszukiwaniu nieświadomości

Psychologia głęboka – w poszukiwaniu nieświadomości

Psychologia głęboka to nurt psychologii, który koncentruje się na badaniu nieświadomych procesów psychicznych, symboliki, snów oraz ukrytych motywacji ludzkiego zachowania. Jej podstawowym założeniem jest to, że wiele naszych działań, emocji i problemów psychicznych wynika z mechanizmów, które nie są dostępne dla świadomości. Początki psychologii głębokiej wiążą się z pracą Zygmunta Freuda, twórcy psychoanalizy. Freud uważał,…

Behawioryzm w psychologii – krótki przegląd

Behawioryzm w psychologii – krótki przegląd

Behawioryzm to jedno z najważniejszych podejść w historii psychologii, które zrewolucjonizowało sposób myślenia o ludzkim zachowaniu. Powstał na początku XX wieku jako reakcja na introspekcyjne metody badawcze i subiektywne analizy umysłu. Jego głównym założeniem jest to, że psychologia powinna zajmować się jedynie obserwowalnym zachowaniem, a nie wewnętrznymi przeżyciami psychicznymi, których nie da się obiektywnie zmierzyć….